United VARs Annual Meeting 2017

United VARs Annual Meeting 2017

Několik postřehů z každoročního setkání partnerů SAP v německém Walldorfu.

Každý rok na jaře se setkáváme se zástupci největší aliance SAP partnerů. Je to prestižní a velice zajímavá událost, v rámci které si partneři vyměňují své zkušenosti. Dále zde SAP SE prezentuje svou strategii, a to z různých úhlů pohledu, od jednotlivých produktových řad, přes marketing nebo licenční politiky. Není zcela jednoduché v několika větách shrnout náplň letošního třídenního setkání. Šíře diskutovaných témat byla obrovská.

Zkusím porovnat svět SAP partnerů s naším česko-slovenským regionem. První a důležitá zpráva je, že se řadíme, nemyslím pouze MIBCON, mezi technologickou špičku. Zásadní rozdíl je v budgetu a času, který pro projekty máme. Akceptace SAP HANA, jakožto platformy pro svět ERP, je za námi, a prakticky nikdo o ní už nediskutuje. Zásadní diskuzí teď je, jakým způsobem přejít na S/4 HANA, a hlavně, jak najít a získat co největší benefity z tohoto kroku. V této souvislosti je zajímavé, že spousta zákazníků volí instalaci čistou, raději než upgrade a migraci. Hlavním důvodem je úklid systému a návrat ke standardu. Tady se můžeme určitě učit od zahraničí. A možná by stálo za diskuzi, proč tak systémy vůbec ohýbáme.

Další zprávou je, že IoT není pouze marketingovou bublinou. Zde musím říci, že mají zahraniční partneři náskok. Ne z pohledu technologického, ale z pohledu praktických implementací. SAP také reaguje a tuto oblast pokrývá marketingově označeným produktem SAP Leonardo. Jasně, je to v současné době ve skutečnosti skupina produktů, které mohou a nemusí vytvořit celek. Každopádně je vidět, že se o tomto tématu začalo přemýšlet trochu jiným způsobem. Nejvíce mě v této oblasti překvapili dánští kolegové, kteří ukazovali různé aplikace, pro větrné elektrárny i pro kotvící lana v přístavech. To bylo velice zajímavé.

Že se na setkání mluvilo také o cloudu, asi nikoho nepřekvapí. Je jedno, zda se jedná o cloud veřejný nebo privátní. Zda mluvíme o jednotlivých aplikacích, jako je SuccesFactors, C4C nebo platformě SAP Cloud platform (víte, že se to již nejmenuje SAP HCP?). Důležité je, že tato forma aplikací nachází čím dál větší uplatnění v segmentu enterprise řešení a přináší tím další výzvy v podobě integrací, hybridního prostředí a samozřejmě bezpečnosti. Tady je zahraničí zase o trochu napřed. Jako hlavní důvod vidím výši měsíčních nákladů na provoz a někdy i připravenost jazykové mutace či legislativní podmínky v ČR a SR.

Pokud mám vypíchnout jeden produkt, o kterém se mluvilo nejvíc, tak je to určitě Hybris. Tato platforma pro e-commerce spolu se SAP Cloud platform nutí měnit přemýšlení i organizaci SAP partnerů. Samozřejmě těch, kteří o to mají zájem. A jsem rád, že MIBCON do tohoto rozjetého vlaku již nastoupil a drží tempo.