25 let MIBCONu: Rozhovor s Janem Filipem

25 let MIBCONu: Rozhovor s Janem Filipem

Jan Filip řídí obchodní oddělení MIBCON a.s. Podělil se s námi o vzpomínky, jak v MIBCONu začínal.

Honzo, v MIBCONu jsi od roku 2012. Jak ti zkřížil cestu?

V předešlé firmě jsem postupně došel do bodu, kdy už jsem jí neměl co víc dát a ona mně také ne. Začal jsem přemýšlet o změně a shoda náhod mě zavedla k jednomu headhunterovi z IT businessu. Vysvětlili jsme si, že stabilita a budoucnost je kolem SAPu, uvedl mě k jinému partnerovi a pak už přišel kontakt na Honzu Holíka, který „zavinil“, že jsem se dostal k tehdejší BPC divizi MIBCONu.

Nastupoval jsi jako obchodník?

To bylo takové specifické, nastoupil jsem jako konzultant a současně obchodník. To druhé se postupně ukázalo jako vhodnější – konzultovat jsem celkem rychle přestal a soustředil se jen na obchodní aktivity s plným přechodem do vznikajícího obchodního týmu.

Jedním ze současných trendů jsou cloudové ERP systémy a podnikové aplikace. Co „frčelo“ v době, kdy jsi nastupoval?

Tak mobily jsme už měli a dokonce už neměly tlačítka. (směje se) Podnikové systémy byly primárně v režimu on-premise, ale na trhu se už vyskytovaly první pokusy o poskytování systému v pronajaté infrastruktuře nebo se i lokálně připravovaly cloudové platformy ve sdílených prostředí, dnešní public cloud aplikace. 

Z pozice obchodního ředitele dnes řídíš tým, který má i s tebou 8 členů. Je v současné době těžké najít novou posilu do oddělení, které prodává ERP systémy a související služby?

V našem oboru je nábor aktuálně výzva obecně a obsazování obchodních pozic není výjimkou. Konkurence je veliká, poptávka po obchodnících se zvyšuje a najít vhodné adepty nebývá snadné. Věříme ale naší kultuře a historické zkušenosti, že nový člen s dávkou nadšení a energie zapadne do týmu bez větších problémů a brzy se stane i posilou podílející se na růstu našich aktivit.

MIBCON změnil v roce 2015 logo i celý vizuální styl. Vzpomeneš si ještě na důvody, které k tomu vedly?

Popravdě detailně už tolik ne, nebyl jsem ani součástí nejužšího týmu, který změnu připravoval. Počítám ale, že to byla po mnoha letech chuť dát firmě svěžejší image. Spojit deklaraci růstu a stability firmy, která měla svoji pevnou pozici na trhu a mnoho spokojených zákazníků, s komunikací v nových barvách. Chtěli jsme být i trochu sví a jedineční. To se zrcadlilo zejména v přístupu k webovým stránkám. 

V čem se podle tebe dnešní MIBCON od MIBCONu verze 2015 odlišuje? Vnímáš nějakou zásadní proměnu?

Změnil se nějakým způsobem určitě a je to vlastně přirozené. Narostli jsme za tu dobu tuším dvojnásobně, museli jsme zavést nějaké procesy. Ale pro mě osobně je to stále parta přátel a nadšených lidí, co mají rádi svoji práci a firmu posouvají dopředu, někdy i na úkor vlastních životů nebo potřeb. To se jen tak nevidí. 

MIBCON jako partner SAP ČR pravidelně získává ocenění za obchodní výsledky. Kde je podle tebe jeho přednost?

Ocenění a úspěch jsou vždy vázány na daný rok. Hodně nám pomáhají naši dlouholetí zákazníci, s nimiž se nám daří udržovat dobré vztahy a jimž dokážeme přinášet stále něco nového. Jsou to vlastně i jejich úspěchy. Přednosti bych viděl ve vysoké kompetenci, stabilitě, lidském přístupu a nadšení pro novinky.  

Vím, že jsi jedním z vášnivých mib:golfistů. Co ještě kromě golfu ti pomáhá odreagovat se od náročné práce?

Příroda, sporty, rodina, nejspíš běžné, obyčejné věci. Nic speciálního k odreagování nepotřebuju. Někdy mi paradoxně přináší odreagování sama práce, když je hodně různorodá.

Svého času jsi hodně hrál fotbal. Zajdeš si ještě někdy zakopat?

Fotbal jsem hrával od mládí, nejdříve přímo v Liberci, pak v okolních týmech v nižších soutěžích. Zkombinovat práci s dojížděním do Prahy a život rodiny ale začalo být časem složité, takže jsem se nakonec rozhodl tenhle víkendový koníček ukončit. Čeho se naopak pořád držím, je halový fotbal s kamarády. Chodíme ho hrát už nějakých 20 let, pravidelně každý týden, vždy v úterý večer. Je to skvělá zábava a zároveň výzva pro mou fyzičku. Jsem rád, že si tuhle aktivitu můžu pravidelně dopřát.

MIBCON letos slaví 25. výročí od založení. Co bys mu popřál do příštích let?

Určitě bych mu chtěl popřát stále hodně nadšených a pozitivních Mibcoňáků, které bude práce bavit, a současně spoustu spokojených a vstřícných zákazníků. Tak se může práce dařit jako dosud a spolu s tím přijde i růst, aby firma byla zdravá ve svých vztazích i financích. A pak to, aby tahle kombinace vedla k přirozenému růstu MIBCONu, jak jsme ho zažívali doposud, a aby naše firma zůstávala zdravá jak ve vztazích, tak po finanční stránce.

Děkuju za rozhovor.