Fiori by se mistru Leonardovi líbilo

Fiori by se mistru Leonardovi líbilo

Rozhovor s Ondřejem Dědinou o mobilní SAPí technologii. Co tohle italsky znějící slovo vlastně znamená? Nový pocit ze SAPu. Mobilita. Jednoduchost.

Ondřeji, v Mibconu se specializuješ na oblast mobility, kde se často hovoří o Fiori. Co tohle italsky znějící slovo vlastně znamená?

Nový pocit ze SAPu. Mobilita. Jednoduchost. Tu bych rád vyzdvihl, protože je pro Fiori typická. Už Leonardo da Vinci říkal, že jednoduchost je nejvyšší formou sofistikovanosti. Jinak Fiori znamená italsky barvy, což je zřejmě dáno tím, že každý uživatel si může nastavit svou vlastní barevnost. To dosud SAP neumožňoval.

Co ještě Fiori umí?

Fiori je sestava webových aplikací, kterou SAP nedávno uvolnil k užití zdarma. Jde o podstatně zjednodušené a intuitivní uživatelské rozhraní SAPu, které umožňuje přístup do systému ze všech mobilních zařízení, tedy i smartphonů a tabletů. Vnímám to tak, že Fiori je věc, kterou SAP naznačuje svou strategii do dalších let.

Jak to myslíš?

Na prvním místě je jednoduchost a mobilita. Ona již zmiňovaná individuální barevnost jde ruku v ruce s tím, z hlediska významu je však jen pomyslnou třešničkou na dortu. I když ne úplně nevýznamnou, neboť říká: Ty, jednotlivý uživateli, jsi pro nás podstatný.

Jednoduchost systému a zároveň jeho individuálnost – to mi nějak nejde dohromady.

Fiori je jednoduché v tom smyslu, že je šité na míru. Tato tendence, říkejme jí třeba personalizace, je trend, který jde napříč obory. Je typický nejen pro IT, ale třeba i pro marketing. Big Data jsou typickým příkladem, kdy přes chumel dat chcete uvidět na konkrétního zákazníka. Konkrétně u Fiori vede jednoduchost a personalizace k nižší chybovosti, vyšší produktivitě a celkově nižším nákladům. I průměrně SAPovsky gramotný člověk ho pochopí bez návodu k použití, což mimo jiné znamená, že odpadají náklady na školení, manuály, a tak dále.

Jakou roli tedy má Mibcon?

Aby Fiori fungovalo optimálně, je třeba ho správně naistalovat. My v prvním kroku nainstalujeme Fiori ve standardu, tzn. napojíme ho na stávající struktury SAPu, a tuto verzi zprovozníme. Dále, pokud je to nutné, upravíme zákazníkovi Fiori na míru. Odborně se tomu říká modifikace. Nicméně je třeba říci, že Fiori už ve standardu nabízí přes pět set aplikací, což je poměrně rozsáhlý základ.

Takže Fiori je tak trochu jiný SAP?

Ano. Jak jsem říkal, pro Fiori je typická jednoduchost a vlídnost k uživateli. To pravděpodobně nejsou věci, které si člověk spojuje se SAPem.

To opravdu ne. Mně osobně SAP evokuje spíš labyrint…

Je to proto, že šedivý look SAPu, který u nás pořád ještě má většina firem, pochází z roku 1992. Tehdy SAP přišel se softwarem SAP GUI. Byla to revoluční záležitost, skvělá věc. Jenže rok 1992 je z IT pohledu doba ledová. Uvědomme si, že tehdy pořádně neexistoval internet a tablety byly k dostání tak nanejvýš v lékárně.

To je fakt. Člověk si to už skoro neumí představit.

Dnes mají mobil a tablet pomalu i poustevníci, natož obchodníci nebo výrobci. Žijeme v době mobilní. Většina z nás si nemůže dovolit být například v práci off-line, pracujeme s tablety a smartphony, všechna zařízení jsou propojená. SAP si to uvědomil a výsledkem je Fiori.

Jak funguje Fiori v praxi?

Když si člověk nastartuje Fiori v prohlížeči, otevře se mu sestava dlaždic. Vezměme si příklad dvou pracovníků - manažera a obchodního cestujícího. Oba budou mít některé aplikace shodné – například pro zadávání dovolené. Zbytek dlaždic ale bude odpovídat jejich reálným rolím ve firmě, které mají každý jiné. Ani jeden z nich se už nebude muset prodírat labyrintem příkazů a políček, které se jich netýkají, což jim ušetří čas i nervy.

Na druhou stranu, v některých specifických oblastech, jako je například účetnictví, se migrace do Fiori netýká, neboť stávající SAP tam funguje optimálně.

Pro koho je tedy přechod na Fiori optimální?

Typicky ho oceňují občasní uživatelé včetně těch svátečních. Na druhou stranu, pro profesionální účetní, která je zvyklá zadávat do SAPu sto faktur denně, Fiori není.

Co když uživatelům přibyde nějaká nová role?

Fiori není vtesané do kamene, je flexibilní. Dlaždice lze přidávat či odebírat podle toho, jak se mění potřeby uživatele. K tomu už ale zákazník nepotřebuje Mibcon, zvládne to sám.

To je Fiori opravdu tak jednoduché?

Ano. Myslím, že da Vincimu by se Fiori líbilo.