Je sportovec dobrý zaměstnanec?

Je sportovec dobrý zaměstnanec?

Proč podporujeme sport. Rozhovor s Honzou Holíkem pro Český šermířský svaz.

Image title

Sport a vyvážený životní styl máme ve  firemní filosofii. Proč, mimo jiné, podporujeme Český šermířský svaz, vysvětluje Honza Holík, předseda představenstva MIBCONu a šéf business developmentu, v následujícím rozhovoru, který najdete také na novém webu šermířů.  

Sportování máte ve firemní filosofii, ale proč jste se rozhodli podporovat právě šerm?

Rádi podporujeme oblasti, které hromadně a ve velkém nepodporují ostatní a přitom to považujeme za důležité. A k šermu navíc máme, dá se říct, vlastně až osobní vztah díky tomu, že jeden z našich kolegů, Petr Anderle, sám šermuje a šerm trénuje. Díky tomu s nadsázkou řečeno „v přímém přenosu“ sledujeme i hlavní události, jako třeba byla loňská olympiáda v Riu a kvalifikace na ni. Prostě se snažíme naše lidi podporovat i v činnostech mimo zaměstnání, a tam sport rozhodně patří.   

Lidé z oboru IT bývali vždycky považováni za pravý protipól sportovce. Už to není pravda?

Jestli to vůbec někdy pravda byla, tak dnes už není. Třeba u nás ve firmě je velká koncentrace sportovců. Jezdíváme do práce na kole, ve stejnojmenné soutěži jsme dokonce loni dostali titul pražského Cyklozaměstnavatele roku. Hrajeme golf, běháme, máme partičky na floorbal, beach volejbal, najdete u nás závodní tanečnice nebo taky boxerku. A třeba už ve zmíněném Riu byl kolega rozhodčím ve skocích na trampolíně… A pravidelně každý čtvrtek ráno už skoro rok cvičíme ve firmě pilates.

Je sportovec lepší zaměstnanec? Nesportovec zase může trávit víc času v práci…

To sice možná víc času v práci trávit může, ale když si nevyčistí hlavu, a asi to nemusí být za každou cenu sportem, má zase menší produktivitu, na to jsou nakonec i nějaké studie. Navíc zastávám teorii, že podle druhu sportu je možné rozeznat určité charakterové vlastnosti lidí a to se pak hodí pro budování týmů nebo pochopení určitého chování.

Vy sám sportujete?

Já se snažím sportovat celý život, hrával jsem zamlada závodně volejbal, teď už je to spíš golf, kolo, floorbal, pilates. Taková perlička je, že jsem se věnoval dnes prakticky neznámému sportu, radioamatérství a radiovému orientačnímu běhu.

A nechcete zkusit i šerm? 

Nikdy neříkej nikdy, ale v tomhle životě šerm už asi přeci jen s úctou přenechám jiným a zůstanu radši v roli zaujatého diváka a občasného podporovatele. Každopádně jsem si to párkrát zkusil a věřím, že spousta lidí si nedovede představit o jak fyzicky náročný sport se jedná.