SAC - Renesance nástrojů reportingu SAP

SAC - Renesance nástrojů reportingu SAP

Sdílíme zkušenosti se SAP Analytics Cloud z našich projektů.

Image title

Co se skrývá pod touto zkratkou je velice častá otázka, kterou si kladou jak uživatelé, tak SAP konzultanti. Jako první se někomu vybaví nástroje pro reporting, někomu BW (čti béwéčko) a jinému zase BOBJ (čti BoBdžeje). A proč si tu otázku kladou zrovna SAP konzultanti? Protože první písmeno zkratky znamená SAP. To už samo o sobě může někoho odradit, ale předpokládám, že ten, kdo čte tento příspěvek, je se SAPem nějakým způsobem familiární. 

Takže vyjděme z toho, že se jedná o nějaký nástroj společnosti SAP. Druhé písmenko je velké A - Analytics. Vypadá to tedy na další nástroj pro reporting a analýzu. Těch je v portfoliu SAP několik a za poslední léta se nám často přejmenovávají, prolínají, poskytují různou funkcionalitu a některé taky zanikají. Jako poslední máme C. Písmeno “C” se hlavně mezi IT komunitou stalo v poslední době populární a řekl bych, že vede nepsanou hitparádu výskytu ve všech oborových médiích. Proč neudělat takovou analýzu pomocí moderního, intuitivního nástroje v cloudu? Zkrátka zkratka C znamená cloud.  

Když tedy vše rozklíčujeme, máme zde SAP Analytics Cloud (SAC). My zatím interně říkáme, že pracujeme v SACu (čti "v sacu”). Jako fanoušek těchto technologií zároveň samozřejmě zkoumám a porovnávám výhody i slabiny jednotlivých řešení. Ty najdete všude. Takže jak je na tom tento nástroj?

Na první pohled jsme uživatelsky úplně jinde. Moderní jednoduchý vzhled a uživatelské rozhraní, i když jasně že záleží na vkusu každého z nás. Je to vůbec u S možné? Odpověď zní, ano. A dále, při školení uživatele školíte spíše logiku než ovládání, protože to odpovídá dnešním standardům. Můžete si například pomocí tří kroků udělat vlastní analýzu bez znalosti datového modelování a také vás neruší stovky možností nastavení a úprav. Prostě se můžete soustředit na A

Je vidět, že se SAP poučil a rovnou zahrnul do standardu nástroje pro spolupráce jako je sdílení a konečně použitelné komentáře. Neřeším navigaci, grafiku a grafy vůbec. Nástroj umí v této oblasti vše podstatné, co bych od podobného systému očekával. Mě nejvíce zaujala možnost plánování, jeho integrace. Slovo Analytics tady neznamená pouze čtení dat, ale i plnohodnotné plánování. Pro konzervativce je zde možnost pracovat i v Excelu.

Z pohledu konzultanta a někoho, kdo se o nástroj stará, je nejpřekvapivější rychlost nasazení. Určitě je to dáno již jmenovaným C. Člověk se pravda musí smířit se standardem a funkcionalitou, která v systému defaultně je. Zároveň tak ale odpadají dlouhá vyjednávání o změnách na projektu a ohýbání systému, a hlavně pak odpadá následné překvapení, že něco nefunguje, jak si někdo vysnil. Nicméně, i tady možnost úprav je, ale nikomu to neříkejte. 

Výhodou také je, že již standard zahrnuje spoustu věcí, které potřebujete, včetně řady rozhraní pro datové zdroje. Určitě nemusíte mít vůbec nic jiného od SAPu, abyste mohli používat SAP Analytics Cloud. I malá firma nyní může reportovat a analyzovat v opravdu silném nástroji a nahrávat data ze současných systémů nebo jednoduše ze souborů. Budou chtít mít i nadále data v Excelu? Proč ne.

V neposlední řadě je tady předpřipravený obsah pro různé typy reportů, včetně napojení na SAP S/4HANA. Myslím, že v blízké budoucnosti se tyto dva produkty propojí ještě více, než dokážou dnes. Například on-line čtení skutečností a přímý zápis plánu do systému zde již částečně je.

Tím rozhodně nekončí ostatní nástroje jako WEB Intelligence, BPC, GRC atd. V rámci architektury mají své pevné místo. Jen si je třeba dobře uvědomit k čemu, a hlavně pro koho, je daný nástroj určen. V IT světě existuje spousta nástrojů pro IT, ale ne každý je vhodný pro každého uživatele. U SACu to zatím vypadá, že byl stvořen pro uživatele koncového.