SAP HANA jako cesta k optimalizaci výkonu systémů

SAP HANA jako cesta k optimalizaci výkonu systémů

Slovenští kolegové optimalizovali výkon systémů významného prodejce elektroniky NAY a.s.

Optimalizace výkonu - změna datového centra, změna operačního systému, HW a databází


Společnost NAY a.s. (dále jen "NAY") je největším specializovaným prodejcem spotřební elektroniky ve Slovenské republice s tržním podílem přibližně 25 %. Prostřednictvím své dceřiné společnosti Electro World je jedním z nejvýznamnějších prodejců elektroniky v České republice.


Potřeby byznysu

Růst podnikání klade nové nároky na IT systémy. Pro jejich bezproblémový chod bylo v NAY nutné odstranit problémy s reakcemi uživatelů v produktivních systémech. Zároveň kolegové připravili prostředí pro přechod na SAP S/4HANA a využití moderních technologií.

Hlavní výhody řešení

  • Rychlé zlepšení doby odezvy systému v novém hostingovém centru.
  • Odstranění problémů s odezvou uživatelů a rychlostí systému díky přesunu do nového hostingového centra v privátním cloudu.
  • Migrace všech prostředí mezi hostingovými centry a v rámci migrace systémů na databázi SAP HANA/Sybase ASE a operační systém Linux byla v každém prostředí dokončena do 12 hodin, tj. provoz zákazníků nebyl ovlivněn.
  • Systémy SAP provozované na DB HANA/Sybase ASE jsou předpokladem pro rychlejší a optimální přechod na SAP S/4HANA.

Image titleZdroj: www.nay.sk


Vlastní řešení

Předpokladem realizace řešení byla důvěra a spolupráce společnosti NAY ve všech, byť i dílčích, krocích. Díky tomu bylo možné optimalizovat chod systémů a vyřešit zjištěné potíže, tedy dobu odezvy uživatelů v systémech NAY.

"Projekt migrace DB SAP na DB HANA z MS SQL byl na úrovni společnosti NAY vyhodnocen jako úspěšný a s minimálním negativním dopadem na podnikání. Nejvíce si cením toho, že po testování se výrazně zkrátila doba odstávky produkčního systému oproti původně plánované odstávce," uvedl Martin Deák, ředitel IT společnosti NAY.

V prvním kroku jsme navrhli NAY provést benchmarking v rámci Proof of Concept (PoC), abychom "otestovali" provoz produktivního systému SAP na stejné architektuře, ale v privátním cloudu naší spolupracující společnosti Dragon Internet a.s. Dragon poskytuje hostingové služby pro umístění serverů v privátním cloudu v České republice, jde o datové centrum uzpůsobené právě pro provoz systémů SAP.

V říjnu roku 2020 jsme přešli na produktivní systém ERP 1:1 se stejnou architekturou (server) a stejnými hardwarovými prostředky. Doba odezvy systému se ukázala být výrazně rychlejší, což byl pro společnost NAY tak významný rozdíl, že se rozhodla ponechat produktivní ERP v datovém centru Dragon.

Druhým krokem řešení byla postupná migrace celé architektury SAP do systému Dragon. Samotná migrace architektury SAP proběhla v průběhu 1. čtvrtletí 2021 současně s migrací na nové databáze, HW a operační systém.

Připravili jsme HW, nastavili IP, DNS atd., provedli postupnou migraci Process Integration a Adobe Document Services (ADS) na Sybase ASE a migraci vývojového, testovacího a produkčního prostředí ERP na DB HANA.

Provedli jsme kontroly a úpravy kódu ABAP pro optimalizaci HANA. Celý proces provázely kontroly a následné opravy/úpravy a opět důkladné testování. Každý dílčí krok zahrnoval testování týmem skupiny MIBCON a týmem NAY.

Společnost NAY dříve provozovala BW jako svůj první produkt SAP na databázi HANA. Proběhl fyzický přesun vývojového HW a produkčního prostředí BW do hostingového centra Dragon.


Více informací o NAY a.s.:

https://www.nay.sk
https://www.electroworld.cz

Sídlo: Bratislava

Produkty a služby: elektronika, elektrické spotřebiče, foto + audio + video, počítače a notebooky, mobilní telefony, vybavení pro dům a zahradu.