Život po životě SAP Enterprise Portal

Život po životě SAP Enterprise Portal

Konec podpory SAP NetWeaver se nezadržitelně blíží. Víme, jak ho po roce 2024 nahradit.

Pro naše zákazníky je SAP Enterprise Portal na platformě SAP NetWeaver synonymem bezpečného přístupu do interních systémů. Podpora platformy, která slouží k vytváření robustních intranetových řešení či externích zákaznických portálů, však skončí již v roce 2024. V MIBCONu jsme zanalyzovali, jaká se nabízí nástupnická řešení.

Konec je nový začátek

Ukončení podpory SAP NetWeaver samozřejmě souvisí s nástupem moderního podnikového systému SAP S/4HANA, rychlého a výkonného. A i když to tak na první pohled někdy nemusí vypadat, přechod na S/4HANA se SAP snaží pro své zákazníky udělat pokud možno co nejkomfortnější.

Začátkem tohoto měsíce (2/2020) proto společnost oznámila, že prodlouží podporu SAP Business Suite 7, tedy i současného ERP systému, do konce roku 2027.

To však nic nemění na skutečnosti, že podpora SAP NetWeaver v poslední verzi 7.5 skončí už o tři roky dříve.

Změna jako příležitost

Důvod obávat se této časové propasti však není. Našli jsme řešení, která plnohodnotně nahrazují SAP Enterprise Protal, a později budou bez problému ladit s novým SAP S/4HANA.

A co je hlavní, tato řešení vám už dnes otevřou nové možnosti v rozvoji vašeho byznysu - ať už využíváte platformu SAP NetWeaver k pouhému zobrazování BW reportů, k tvorbě komplexních intranetových řešení či externích self-care řešení pro statisíce zákazníků.

Potřeby zákazníků jsme pro zjednodušení rozdělili do dvou kategorií:

  • Intranetová řešení
  • Zákaznické portály (B2B, B2C), vč. specifika pro utilitní sektor (energetika)

Odpovědi SAP na tyto potřeby jsou podle našich analýz následující:

  • Pro intranetová řešení, která mohou sloužit i jako integrační platforma, je nástupnický produkt SAP Cloud Platform Portal. Vznikl v roce 2012 a jeho využití rapidně roste. S příchodem Fiori 3 je navíc možné již plně využít potenciál integrační platformy a vytvářet rychlá a komplexní řešení.
  • V případě zákaznických portálů (SelfCare, B2C) a obchodních portálů sloužících ke spolupráci s externími partnery (B2B) doporučujeme využít řešení SAP Cloud Commerce, které je vyvinuto i pro specifické segmenty včetně zmíněného utilitního sektoru.

Pro úplnost a pro hlouběji zasvěcené ještě dodám, že jsme zkoumali i možnost využití SAP Fiori Launchpad, to ale neslouží jako integrační platforma a může se stát, že některé zákaznické aplikace, vyvinuté nad platformou SAP NetWeaver, později nebudou k dispozici.

Oproti tomu, obě výše uvedené integrační platformy jsou plně kompatibilní se systémy SAP S/4HANA a umožnují bezpečný přístup k firemním datům a jejich prezentaci/výměnu se zákazníky a partnery.

Život po SAP Enterprise Portal má proto za nás jasnou podobu: SAP Cloud Platform Portal pro intranetová řešení a SAP Cloud Commerce pro zákaznická řešení. Čím dříve ho začnete žít, tím lépe pro váš byznys i komfortní přechod na SAP S/4HANA. Taková jsou naše doporučení.

Pokud vás zajímá víc, uvítám vaše dotazy. Pro rok 2020 totiž připravujeme několik workshopů, na kterých představíme konkrétní možnosti a příležitosti přechodu SAP NetWeaver na novou platformu. Těším se na spolupráci.

Chcete mít jako první infromace o termínech vypsaných workshopů? Dejte nám vědět prostřednictvím formuláře níže. 


Image title