Co je to vlastně SAP Fiori?

Co je to vlastně SAP Fiori?

I když je s námi SAP Fiori už třetím rokem, povědomí o něm stále neodpovídá jeho významu.

Přitom jde o jednu z nejdůležitějších věcí, kterou SAP v posledních letech udělal. Jistě, jsou tady SAP HANA, SAP S/4 HANA nebo SAP HANA Cloud Platform – a tyto produkty jsou pro SAP opravdovou revolucí, de facto jeho restartem. Ale jak těmito produkty, tak klasickým SAP ERP, se jako červená nit táhne slovo Fiori. Vždy na ně narazíte, dříve nebo později.

SAP Fiori je nový designový jazyk SAPu. To, jak SAP vypadá, jak se ovládá, jaké má uživatel ze SAP aplikací pocity. Dnes více než jindy platí, že kabát prodává. Produkt může být sebelepší, ale pokud jej uživatelé odmítají, nemá budoucnost.

Klasický SAP již dávno neodpovídá dnešním požadavkům na intuitivní systém. Proto SAP v roce 2013 bije na poplach a vydává nové uživatelské rozhraní nazvané SAP Fiori. V roce 2014 bije na poplach podruhé a Fiori nabízí svým zákazníkům kompletně zdarma.

SAP Fiori jsou pravidla, jak mají aplikace vypadat. Poprvé v historii SAP sjednocuje svá uživatelská rozhraní a vydává doporučení, jak mají psát vývojáři nové aplikace. Definuje typy aplikací, jejich vzhled, chování. Uživatel konečně nemusí po spuštění aplikace hledat, jak se aplikace ovládá, kde jsou tlačítka. Zda vlevo nahoře, vlevo dole, nebo uprostřed. Každý prvek na obrazovce má své místo. Ať už uživatel vytváří objednávku, schvaluje dovolenou nebo hledá kancelář svého kolegy, chování aplikací je vždy konzistentní.

Jako bonus je každá aplikace dostupná také na mobilním zařízení bez nutnosti vytvářet speciální verzi. Významný dopad na snížení nákladů za další vývoj aplikací netřeba zvlášť v této souvislosti zdůrazňovat.

V neposlední řadě je SAP Fiori kolekce standardních aplikací dodávaných SAP. Počet těchto aplikací už překročil magickou tisícovku a nadále stoupá. Pro SAP ERP je SAP Fiori nadstavbou nad původními transakcemi a aplikacemi. Pro S/4 HANA je SAP Fiori již primárním prostředím pro uživatele.

SAP zvolil Fiori za své strategické uživatelské rozhraní. A tím z něj učinil jeden z pilířů své budoucnosti.

Image title