První nasazení SAP EWM pro řízení skladu: Elfetex

První nasazení SAP EWM pro řízení skladu: Elfetex

Implementace systému SAP Extended Warehouse Management (EWM) Advanced pro společnost Elfetex, s.r.o.

Rok 2020 nám přinesl výzvu v podobě prvního implementačního projektu na systém SAP Extended Warehouse Management Advanced. Naším zákazníkem byla společnost Elfetex, s.r.o. zabývající se distribucí elektroinstalačního materiálu přes 26 maloobchodních prodejen. Ta pro svůj centrální sklad používala sice mobilní terminály (vlastní vývoj), ale bez skutečného řízení skladu, pouze nad SAP MM. Pro efektivnější využití skladové plochy a možnost pružnější reakce na dynamické změny trhu potřebovala systém. Projekt čelil výzvám, jako byla neúspěšná předchozí implementace systému WM jiným partnerem a potřeba rychlé implementace během globální pandemie COVID-19, navíc s malým interním týmem. Zároveň šlo o první samostatnou implementaci systému EWM v České republice.

V rámci SAP EWM ve verzi Advanced jsme zavedli řadu pokročilých funkcí, jako např. Slotting pro automatizovanou údržbu kmenových dat, využívající mj. historická data prodejů pro určování maxima a minima v automaticky doplňovaných vychystávacích pozicích. 

V rámci procesu příjmu jsme použili proces Dekonsolidace pro rozložení často velmi různorodé míchané dodavatelské palety na manipulační jednotky, které se dále uskladňují do stejných oblastí skladu. 

Pro strategii uskladnění jsme použili kontrolu podle přesných rozměrů různých alternativních měrných jednotek zboží (kartony, balení). Za účelem zpřesnění těchto důležitých údajů jsme zavedli na příjmu čtečkovou aplikaci pro měření a vážení s automatickou aktualizací kmenových dat zboží. 

Pro lepší využití skladových míst jsme zavedli proces návrhu konsolidace zásoby – tedy seskládání zásob jednoho zboží z více pozic k sobě tak, aby došlo k uvolnění místa.

Pro balení v expedici jsme použili Fiori aplikaci na velkých dotykových displejích na jednotlivých pracovištích baličky. Pro případy marketingového přibalování „dárečků“ k expedovanému zboží jsme využili VAS (Value Added Services).

Další inovace zahrnovala měření výkonnosti skladníků prostřednictvím Labor Management a následné vyhodnocování pomocí Fiori dashboardu. Pro rychlý přehled o základních ukazatelích skladových procesů jsme implementovali Warehouse Cockpit, s možností přímo z něj do procesů zasáhnout.

Všechny skladové procesy (včetně úklidu apod.) jsou podchyceny pomocí mobilních terminálů. Práce na tyto terminály je přidělována plně automaticky, se zohledněním všech potřebných parametrů skladových zakázek, včetně vzdáleností ve skladu a času potřebného na jejich překonání. 

Projekt přinesl Elfetexu řadu klíčových benefitů, jako jsou rychlejší a přesnější expedice, přesnější logistická data a efektivnější využití skladového prostoru. Labor Management umožnil férové odměňování na základě výkonnosti a poskytl pracovníkům online přehled o jejich výkonech. Elfetex plánuje další rozšiřování skladových technologií a systémových řešení, včetně Warehouse Insights pro pokročilý reporting. 


Ke stažení

MIBCON_OnePager_Elfetex_EWM_CZ.pdf