CEO fraud ohrožuje stále více firem

CEO fraud ohrožuje stále více firem

FBI varuje před novým typem kyberzločinu. Jak mu čelit, když pro něj neexistují hranice?

FBI v dubnu varovala, že jen za poslední tři roky vylákali podvodníci v rámci tzv. „CEO fraudu“ z firem z osmi desítek zemí světa více než 2,3 miliardy dolarů. Princip je přitom jednoduchý. CEO odjede na dovolenou, což podvodníci poznají díky automatické odpovědi o nepřítomnosti. Podvrženým emailem pak jeho jménem dají podřízeným, respektive účtárně podniku, pokyn k vyplacení určité částky. A když se k tomu ještě přidá sociální nátlak – tedy další podvržený email, fingovaný nervózní telefonát třetí strany, falešná smlouva… Částka pak zpravidla opravdu odputuje. A následně zmizí v džungli zámořských účtů.

„Pro tyto kriminálníky neexistují hranice, což znamená globální problém. Je to jednoduché. Vše co potřebují, je počítač,“ varoval James Bernacle, šéf oddělení FBI, které se zabývá praním špinavých peněz.

Jak mohou firmy tomuto šířícímu se nebezpečí čelit, vysvětloval šéf divize plánování Mibconu Vlado Štefaňák na letošní konferenci CFO Forum 2016, která se konala 11. května v pražském Lobkowiczkém paláci.

„Ruku v ruce musí jít opatření jak na straně řízení byznysu, tak v oblasti IT systémů. Je třeba nastavit vysokou úroveň risk a fraud managementu, kontrolních procesů, efektivního auditu. A to není možné bez dobře zvoleného podnikového IT řešení, které nejen že umožní vše uvedené zprocesovat, ale také zajistí vysokou úroveň bezpečnosti,“ uvedl Vlado Štefaňák.

Dobře implementovaný systém však neřeší pouze rizika, ale aktivně vyhledává i možné příležitosti. Jak Vlado připomněl, důkazem toho je například náš společný projekt se SABMiller Europe, jehož cílem bylo vytvoření unifikované platformy pro kalkulaci cen produktů. Zahrnoval 15 pivovarů v osmi zemích a investice do něj se firmě vrátila během prvních tří měsíců od jeho implementace. Díky rychlosti implementace navíc projekt vyhrál v kategorii Fast Delivery prestižní soutěže SAP Quality Awards 2015 v regionu Evropa, Střední východ a Afrika.