Jak jsem se stal uživatelem SAP SuccessFactors

Jak jsem se stal uživatelem SAP SuccessFactors

Kdyby si Honza Holík tento personální systém neoblíbil, tento článek by nenapsal.

Po dobu své pracovní kariéry jsem se setkával a setkávám s mnoha řešeními zaměřenými na personální procesy. Většinou se skrývají pod divným názvem jako MSS, ESS, nebo trochu přijatelnějším Portál zaměstnance.

Vypozoroval jsem, že tyto aplikace mívají několik společných rysů. Prvním je, že jsou pro zaměstnance a mají mu „zjednodušit život v práci“. Druhým rysem je určitá snaha jejich tvůrců o uživatelskou přívětivost. Třetí rys: lidé tyto aplikace vlastně moc používat nechtějí. Tedy kromě výplatní pásky a žádosti o dovolenou.

Nedávné pozvání na interní školení personálního systému SAP SuccessFactors jsem proto přijal s jistou nedůvěrou vyplývající z výše uvedeného. Systém je na českém trhu již několik let a používá ho tady desítka firem. Zatímco celosvětově je číslo samozřejmě mnohonásobně vyšší. 

Příčinu pozvolného nasazování v české kotlině vidím hlavně v tom, že se o SuccessFactors moc neví. Lépe řečeno, vědí o něm hlavně zákazníci SAPu, ale ve skutečnosti je určen pro jakoukoliv firmu a jakýkoliv podnikový systém. Dalším důvodem může být česká konzervativnost při nasazování personálních řešení, které jsou v cloudu, přitom ve světě je naopak personalistika oblast podnikových IT systémů, kterou firmy mívají v cloudu nejčastěji. Ano, kompletně vše běží v cloudu. 

Nevím, jak pro ostatní, ale pro mě super zpráva. Mohu vše řešit, aniž bych se musel někam připojovat, a hlavně, jako personalista i jako zaměstnanec mám jednoduchou mobilní aplikaci a nemusím chodit na notebook nebo počítač. Práce se díky cloudu zjednodušuje všem.

Na školení jsem se dozvěděl, že pracuji s CORE HR (neboli modulem Employee Central). Systém prý jeho autoři vyvíjeli ve spolupráci s psychology, a je to vidět. Personalista jej ovládá úplně jednoduše. Školení z pohledu zaměstnance se pak ukázalo jako prakticky zbytečné. Přihlásil jsem se totiž již den předem pomocí zaslaných přihlašovacích údajů a vše si proklikal. Samozřejmě jsem si změnil fotku, i když se není na co dívat, a opravil osobní údaje. Kdo byl, byť jednou v životě, na webu, pochopí, co může a má dělat. Ještě jednodušší je zmíněná mobilní aplikace. Nadchlo mě také, jak je vyřešené zobrazení i složité organizační struktury. Vše je opravdu intuitivní.

Další komponentu, která se jmenuje Performance & Goals, jsem prozkoumal z pozice manažera. Spousta manažerů určitě využívá sofistikované nástroje pro zaznamenávání pohovorů se zaměstnanci. Já jsem za posledních deset let přešel z papíru na Poznámky v počítači, pak na úžasný excel a skončil u myšlenkové mapy. Musím uznat, že tato aplikace je jednodušší, a hlavně umožňuje zachovat kontinuitu a historii, i když se změní manažer. Na druhou strany vím, že hodně zaměstnanců má z určování vlastních cílů osypky. Za to ale nemůže žádný SW, a tím pádem ani SAP SuccessFactors. Záleží na interních personálních procesech a zvyklostech. Při jejich rozumném nastavení může být aplikace dobrý pomocník jak pro manažera, tak pro zaměstnance.

Pozitiv je samozřejmě více. Například hezky udělané workflow. Stojí také určitě za zmínku, že zmíněné moduly, či spíše procesy, jako Recruiting, Onboarding nebo třeba Learning můžete nasazovat zcela nezávisle. Jednoduše si vyberete a jako první vyřešíte, co vás trápí nejvíc. 

Co dodat na závěr. Fakt mě překvapilo, jak je práce se SuccessFactors jednoduchá. Až se mi chce říci “žádná raketová věda”. Tak to samozřejmě není, protože jde o lidi a o kulturu ve společnosti. Tedy o klíčové faktory dalšího rozvoje a úspěchu firmy. Takže i já, navzdory své dosavadní nedůvěře vůči personálním systémům, SAP SuccessFactors používat budu.