Nejrychlejší holka, kterou znám

Nejrychlejší holka, kterou znám

Kdo nebo co je to Hana a ještě mnohem více se dozvíte ve velkém rozhovoru s Janem Holíkem, worko:holíkem a ředitelem Mibcon a.s..

Málokteré jméno se teď v IT tak často skloňuje jako Hana. Kdo nebo co to je?

Nejchytřejší holka, kterou znám. Po mé manželce a dcerách, samozřejmě. Ale vážně: SAP HANA je nová, mimořádně rychlá a výkonná, v budoucnu nepostradatelná IT technologie. 


Nepostradatelná pro koho?

Pro firmy, ať prodávají – nebo vyrábějí – rukavice, počítače, sušenky nebo koupelny. Anebo třeba to všechno dohromady. Ať jsou maloobchod či velkoobchod. Samozřejmě i další in-memory technologie si najdou velice rychle své místo. Ale pokud se bavíme o SAP světě, pak odhaduju, že nějakých pár let bude platit – kdo nejede na Haně, nejede vůbec. 


To zní skoro jako výhružka…

Vysvětlím. Je to věc logiky. Společnost SAP, která HANA vyvinula, už teď zcela otevřeně říká, že v budoucnu bude vyvíjet čím dál více aplikací jen a pouze na HANA. Z toho vyplývá, že druhá větev – říkejme jí non-HANA – se dříve či později stane slepou větví. Nakonec k Haně dojdou všechny firmy, tedy přinejmenším ty, které mají SAP. Jen některé k ní dojdou později než jiné.


O jakém časovém řádu mluvíme?

Mám na mysli několik let. Je asi jedno, jestli pět, nebo osm. Důležité je, že se nebavíme o desítkách let. Budoucnost patří technologiím typu HANA, tedy těch, které zpracovávají data v paměti, a ne na disku jako dosud. Mezi těmi HANA vyniká.


Někdo ale říká, že podobné technologie tu jsou už dlouho, a že Hanou SAP jen dohání zpoždění.

Pravda je taková, že se podařilo využít poznatků s provozováním databází a skloubit je se současnou HW infrastrukturou. Lidé, kteří říkají, že Hana není nic nového pod sluncem, obvykle změní názor, když se s ní seznámí. Pak přijdou a řeknou: Hele, je fakt dobrá. Vidí najednou věci v kontextu, pochopí celou šíři možností, které Hana nabízí.


Je pravda, že se Hana používá i ve sportu?

Ano, čím dál více. Ve Formuli 1, ve fotbale nebo nejnověji třeba v tenise.


To zní trochu jako sci-fi. 

V IT se ale člověk pohybuje na hraně zítřka docela často. Vezměme si třeba Spielbergův film Minority Report z roku 2002.  Tři psychotroničtí jasnovidci pomáhají v roce 2054 washingtonské policii PreKrim předvídat zločiny. Zatímco v roce 2002 byl Spielbergův film prezentován jako sci-fi, dnes policejní oddělení v americkém Los Angeles skutečně pracuje s predikcemi zločinu. Používají právě analýzu velkých dat. Počet vloupání jim díky tomu klesl o 33% a násilné trestné činy o 21%. Je však mnoho dalších oblastí, kde velká data přinášejí výsledky. 


Jako fotbal?  

Třeba. Na Mistrovství světa 2014 používal SAP HANA tým Německa. Osm speciálních kamer nasnímalo velké množství záběrů, které v reálném čase Hana zpracovala. Pro představu - během deseti minut to představuje asi sedm miliónů datových záznamů. Od deseti hráčů. Získali tak podklady pro analýzu jednak své vlastní hry, a jednak hry soupeřů, a na základě toho pak postavili trénink i taktiku do dalších zápasů.

Možná by Němci byli mistrovství vyhráli i bez Hany, ale zajímavý je jejich přístup. Vědí, že jsou na hřišti dobří, ale taky vědí, že jsou tu technické možnosti, které je mohou posunout dál. A tak je využijí. 


Kde ještě našla Hana uplatnění?

Prakticky už všude. Úžasné je její uplatnění v medicíně a výzkumu, kde používá při léčbě rakoviny nebo zkoumání lidského genomu. Používají ji ropné společnosti stejně jako velké softwarové firmy. Ve výrobních závodech zase díky Haně spolu „mluví“ v reálném čase montážní linky, a tak lze mimo jiné odhadnout, že se blíží porucha.

Obecně řečeno nachází HANA využití všude tam, kde se pracuje s obrovskými objemy dat, ať jsou to sekvence DNA, záznamy chování zákazníků nebo prostě doklady. Není náhodou, že naším prvním zákazníkem, jemuž jsme prodali SAP HANA, byla Jednota Mikulov. Na druhou stranu, náš druhý zákazník, velkoobchod GECO, který má pobočky po celé střední a východní Evropě, měl nároky zcela jiné, a i jemu Hana pomohla.


Takže pořád vlastně mluvíme o big data.

Ano. Ono se někdy říká, že je to "buzzword", módní vlna, ale tak to není. Typickým rysem dnešní doby je datová exploze, v budoucnosti to nebude jiné. Hana je ideální krotitelkou dat. Velice často se stává, že firmy mají data, ale nevědí, co s nimi. Hana umožňuje tato data zužitkovat. „Přežvýká“ je, obrazně řečeno, do podoby, která člověku umožní se lépe rozhodovat, vidět dál než ostatní. Prostě proto, že takového nadhledu nad daty, kterého je schopna Hana, není lidský mozek schopen. Některé věci umí jen robot. Interpretovat data a na základě nich přijímat rozhodnutí může ale zase jen člověk.


Jak do toho všeho vstupuje Mibcon?

Cítíme se jako takoví průvodci Hanou. Umíme pomoci podnikům naladit Hanu přesně na jejich potřeby. Jsme takoví apoštolové změny. Ale nejsme fanatici. Nekážeme změnu pro změnu. I my sami někdy se změnou bojujeme. Já sám musím čas od času přesvědčovat o smysluplnosti změn své vlastní lidi. Změna vždy generuje určitý odpor. Vyžaduje energii, otevřenost mysli i určitou porci odvahy.


Mibcon působí i v zahraničí. Jak hodnotíte vztah českých firem
k inovacím ve srovnání s jinými zeměmi?

Každé zevšeobecnění pokulhává, ale obecně platí, že Česko a Střední Evropa vůbec je konzervativnější než například Západní Evropa. Výjimkou v našem regionu jsou Poláci, což je zajímavé, protože právě oni mají pověst poměrně konzervativního národa. K technologickým inovacím se ale staví velice vstřícně, a to včetně veřejného sektoru. Jako první navíc přešla na Hanu Polská centrální banka, tedy jedna z nejprestižnějších a největších institucí v zemi.


Používá Mibcon Hanu? Nebo platí, že kovářova kobyla chodí bosa? 

Hanu samozřejmě máme, je velká, černá a spokojeně přede v serverovně. Je ale pravda, že nás trochu zaskočila, protože jsme kvůli ní museli pořizovat novou zásuvku.


Jak se vám daří šířit změnu, konkrétně Hanu?

Hanu jsme prodali jako vůbec první firma v Česku, a to společnosti Jednota Mikulov, kterou jsem již zmiňoval. Následovala společnost Geco. 

Já osobně věnuji hodně času tomu, abych našim zákazníkům vysvětlil, proč má smysl na Hanu přejít. Zdůrazňuji, že SAP HANA funguje paralelně vedle stávajícího softwaru, například ERP. Umí využít stávající systém a obrazně řečeno, jede vedle něj jako sajdkára. Také firmám říkám, co konkrétně jim Hana přinese a jaké jsou alternativy z hlediska IT architektury.


A co tedy?

Je možno dívat se na to z více úhlů. Ve finanční rovině HANA přináší úspory. Vypadá to možná na první pohled paradoxně, jelikož instalace Hany samozřejmě něco stojí. To je ale jen a). Je třeba ale říci b). Jak jsem říkal, Hana je extrémně rychlá – provádí analýzy prakticky v reálném čase – a tak šetří čas. A čas jsou peníze. HANA rozváže lidem ruce na to, aby se mohli věnovat jiným záležitostem ve firmě. Například interpretaci dat a strategickému rozhodování.

Za druhé, jak už jsem zmiňoval, umožňuje Hana dělat kvalitnější rozhodnutí. Přesněji cílená, podložená daty v kvalitě, která dosud nebyla k dispozici. Nestřílíte od boku. Zvyšujete kvalitu svých rozhodnutí, můžete dělat věci jednodušeji, efektivněji a přesunovat zdroje na nové projekty.

Za třetí Hana umožňuje řešit problémy, které do té doby řešit prostě nešly a firma s nimi žila jako s nevyhnutelností. Taková ta kuří oka, která vás sice nezahubí, ale zrovna dobře se vám s nimi neběhá.

A za čtvrté – díky Haně vás napadnou věci, které vás doteď nenapadly, protože otevírá nové možnosti a posouvá hranice možného. Díky Haně můžete řídit firmu online, dělat rozhodnutí, která byla až doteď mimo váš dosah, protože narážela na tradiční technická omezení.

 

Co přinese SAP HANA klientovi z hlediska procesů?

Doteď existovaly a existují skvělé databáze, které ovšem umožňovaly primárně čtení, ne zápis v reálném čase. SAP HANA tohle umí – pracuje se změnami, aniž by se z toho hroutila. 


Má nějaký přínos pro současný SAP ERP systém?

Hana nezatěžuje datová úložiště. Je to proto, že analyzovaná data – ať transakční nebo analytická – drží HANA přímo v paměti a tam s nimi pracuje. Obrazně řečeno je nepotřebuje uložit do šanonu a pak si je postupně projít. Prostě se na ně všechny podívá v jednu chvíli a je jí jedno, jestli jich vidí pět nebo deset miliónů. Bude mít pět nebo deset miliónů očí, a ještě je bude umět v tu samou chvíli vyhodnotit. Pro firmu to znamená, že má okamžitě přístup k detailu na úrovni jednotlivých položek.


Co máte na mysli položkami?

Jakákoli surová data. Je jedno, jestli SAP nebo non-SAP. Může jít o statisíce stávajících či potenciálních zákazníků nebo milióny účetních dokumentů či servisních požadavků. Lidově řečeno, HANA je „přežvýká“ na pochopitelné a relevantní informace, potom „vyplivne“ sémanticky seskupené modely a nakonec vše publikuje. Vše je čistě virtuální, bez jakékoli materializace. Systém, který měl dříve deset pater, má teď jedno. Proto je velice jednoduché sáhnout na přízemí, aniž by se bortil desetipatrový dům. Výhodou pro zákazníka je, že jeho lidé mohou vytvářet nové analytické modely ve webovém prostředí sami. K tomu nás už nepotřebují. 


Jakou finanční částku představuje pořízení Hany?

Mluvíme o dvou miliónech a více. V Mibconu si uvědomujeme, že to není málo peněz, zejména pro středně velké a malé podniky. Osobně chápu, že počáteční diskuse ve firmě, která váhá, zda Hanu ano, či ne, nemusí být jednoduchá. Zejména ze zahraničí ale víme, že ani u menších podniků není návratnost problematická.


Jedna osobní otázka na závěr. Nežárlí Vaše manželka na Hanu?

Moje manželka je z oboru, a tak chápe, že aby člověk mohl dělat IT byznys opravdu dobře – což platí ostatně i pro jakýkoli jiný byznys - musí jím žít. Je pravda, že Hana a práce obecně mi zabírá hodně času, ale na rodinu si čas najdu vždycky. Je pro mě klíčové dělat věci, které mě baví. Zároveň potřebuju, abych svou práci vnímal jako smysluplnou a abych cítil, že jdu dopředu. A to platí nejen v případě Hany, ale i ostatních technologií.